Prvá jarná výhra, Podbrezová padla po výbornom prvom polčase
sobota 9. 3. 2024 od 17:30
Štadión MŠK Žilina
3:2(3:0)
MŠK Žilina - FK Železiarne Podbrezová
Góly: 3. Bakaľa (vlastný gól), 31. Bile, 44. Gidi - 52. Kováčik (pok. kop), 76. Sanusi
ŽK: 59. Gidi, 69. Bile, 90. Belko - 56. Bakaľa, 61. Bajo, 68. Bartoš, 75. Sanusi

MŠK Žilina
Belko - Minárik (C), Hubočan, Ndjeungoue - Ďatko (75. Hranica), Adang, Gidi (69. Iľko), Javorček - Bile (87. Leitner), Sauer, Jambor

FK Železiarne Podbrezová
Rehák – Bartoš, Bakaľa (C), Mielke – Kováčik, Faško (87. Masaryk), Bajo, Talakov (46. Sanusi) – Assinor (71. Yirajang), Paraj, Kabongo
Zápasové menu

Skupina o titul odštartovala a proti Podbrezovej ju odštartovali Šošoni víťazne. Zelené dresy priniesli po dobrom výkone konečne aj dobrý, trojbodový výsledok. Po prvom polčase sa zdalo byť vymaľované, Horehronci to ale nezabalili a napokon sme bojovali o výhru do posledných sekúnd. Trojgólový náskok žltozelených sa síce zmenšil, prvú jarnú výhru sme si už vziať nenechali.

V druhom nadstavbovom kole cestujeme do Dunajskej Stredy potvrdiť tam výkon spred dvoch týždňov.

ZOSTRIH ZÁPASU

Trénersky zbor vedený Jaroslavom Hynkom urobil oproti minulému týždňu v zostave niekoľko zmien, obrana však ostala v rovnakom zložení. Do brány sa ale vrátil Ľubo Belko, stred sme zhustili falošnou "deviatkou" v podaní Maja Sauera, v strede poľa tak vypomáhal Sammymu Gidimu africký kolega Xavier Adang.

V netradičnej zelenej kombinácii sme duel pod Dubňom začali ideálne. To keď dostal na ľavom krídle ideálnu loptu Dominik Javorček, až toľko váhal s prihrávkou, že pravdepodobne pomýlil aj súpera, poslal to do ohňa a Bakaľa si loptu neštastne vrazil za vlastného brankára - 1:0. Úvod nás v dobrom slova zmysle potlačil a nasledujúce minúty sa odohrávali práve pred šestnástkou Podbrezovej. Tá však postupne o sebe dávala vedieť, Assinor raz pálil po faule, raz zas mimo. Inak oba tímy neustúpili od svojej kombinačnej hry, viacero nepresností však kazilo dojem i spomaľovalo tempo stretnutia. Ľubo Belko sa vyznamenal v 27. minúte po "skrytej" strele Baja spoza šestnástky, ktorá padala pod brvno. Skrytý gól sme videli aj v 31. minúte, keď Gidi zastrihal nožničkami a agilný Bile tesne pred Rehákom tečoval. Najskôr sa pískal ofsajd, no tentokrát nám VAR pomohol, keď správne postrehol postavenie podbrezovského obrancu ešte za naším africkým zakončovateľom - 2:0. A mohlo byť ešte veselšie, na center Javorčeka tesne nedočiahol Sauer. A zároveň sme si vydýchli, keď si Kabongo vytvoril ideálnu parketu, jeho strela mierila našťastie vedľa. Vrece so šancami sa k záveru polčasu roztrhlo, naše prečíslenie nevyužil na strelu Sauer, Jambor už bol vytlačený mimo výhodnú streleckú pozíciu. Aktívny Bile bol v 42. minúte takmer odmenený druhým gólom, hlavička po ideálnom centri Sama Ďatka mierila iba na pripraveného Reháka. Do polčasu sme sa dočkali aj tretej gólovej radosti po dokonale zahratom brejku. Timo Jambor zapol motory už na polovici ihriska, prešprintoval až do šestnástky, kde to posunul na Sammyho Gidiho a my sme viedli do prestávky už 3:0

Podbrezová chcela niečo s opticky strateným zápasom spraviť hneď po prestávke, Kováčik najskôr vyprášil rukavice Belkovi a potom ho prekonal z penalty. Tá sa pískala po zbytočnej ruke nášho obrancu. Odpovedať a zároveň znova zvýšiť náš náskok mohol Sauer, ten sa však zaplietol a jeho spätnú prihrávku medzi tri žrde neumiestnil Gidi. Pri chuti bol Ďatko, ktorý proti svojmu bývalému klubu predviedol efektnú akciu v 66. minúte, Adang však jeho ponuku nepremenil na gólovku. Xavier vypálil jedovku v 74. minúte, tá iba tesne míňala brvno. Zdramatizovanie prišlo v 76. minúte a my sme museli krásnej strele Sanusiho iba zatlieskať. Už iba jednogólový náskok zrazu nebol taký bezpečný. A to Podbrezová vycítila šancu, Parajova strela "smrdela" nebezpečím, Kabongov center odvrátil Hubočan. Záver sme si postrážili aj napriek štandardke súpera, vo vzduchu kraľoval znova Hubočan. O náskok sme prišli, o prvú jarnú výhru však nie. Šošoni si prvými tromi jarnými bodmi upevnili 2. pozíciu v tabuľke.

Nadstavbová časť pokračuje pre Šošonov na Žitnom ostrove. V rámci 2. kola skupiny o titul pocestujeme v sobotu po dvoch týždňoch do MOL Arény.

HLASY PO ZÁPASE
Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
"Po zmenách v tíme prišiel víťazný výsledok v pravý čas a snáď nás to povzbudí aj v ďalších zápasov. Hoci sme viedli, tak sme súpera už aj ku koncu prvého a v druhom polčase pustili našimi nepresnosťami príliš do hry. Záver prvého dejstva sme však zvládli dobre, ale bola otázka, ako sa vysporiadame s tlakom a riskom Podbrezovej po príchode z kabín. No a okamžite prišla hlúpa penalta, ktorá ich dostala do hry. Potom prišli v našej hre pasáže s menšou odvahou, presnosťou a nastavením. Nevedeli sme nájsť správny moment na zrýchlenie hry a v ofenzíve sme neboli už presní, skôr zbrklí. Nájdeme tam veľa pasáží, ktoré bude potrebné zlepšiť. Majo Sauer nastúpil v útoku aj kvôli limitovaným možnostiam vzhľadom na zranenia a vedeli sme, že zvládne celý duel, zatiaľ čo Paťo Iľko nám môže prísť pomôcť v druhom polčase. Obaja ukázali to, čo sme od nich čakali a boli dnes veľmi platní. Napokon nám tento zámer priniesol výhru. Všetci sme si odfúkli, pretože už bol najvyšší čas, už v Dunajskej sme mali zvíťaziť. Počas týždňa sme si dali navzájom spätnú väzbu, ktorú sme využili v dnešnom zápase. Odmenilo nás to výsledkom aj gólmi, všetci nechali kondične smerom do defenzívy na ihrisku maximum."
Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová
"Dobrý zápas s nedobrým výsledkom pre nás, niekedy to tak vo futbale je. Polčasy boli herne podobné, no v prvom sme boli nepresní a nepremenili sme šance. Chýbala mi odvaha v súbojoch jeden proti jednému. Žilina však bola výborne pripravená a využila rýchlostnú prevahu. V druhom polčase sme upravili rozostavenie, chceli sme zvrátiť výsledok, ale to sa nestáva každý deň. Mrzia ma góly, ktoré sme dostali. Škoda, že sme sa o body nemohli pobiť viac."
Samuel Ďatko, stredopoliar MŠK Žilina

"Určite som sa dnešok tešil, vymenili sme si s bývalými spoluhráčmi nejaké správy. Snažil som sa pripraviť a nastaviť tak, že bojujem za Žilinu a podám svoj najlepší výkon. Myslím si, že to sa mne aj celému tímu podarilo. Cieľom bolo kontrolovať hru a získavať odrazené lopty, čo nám darilo najmä v prvom polčase. Vytvorili sme si pekné akcie a zaslúžene sme viedli. Po zmene strán Podbrezová rýchlo znížila, následne pridala aj druhý gól, a tak to bolo napínavé a vyhecované až do záveru. Tak to má vo futbale byť, divákov to dnes muselo baviť. Pre mňa je to prvé víťazstvo za Žilinu, takže si ho užijem o to viac. Verím, že nás to nakopne ešte viac ako po Dunajskej a nadviažeme na to aj v ďalších kolách."